If You Gave Up These 7 Things, You Could Afford a Vacation

I don’t know about you, but I hate saving money.

Let me rephrase that…

I love saving money — obviously — but I don’t love budgeting. The act of planning out when and where I’m going to spend my paychecks stresses me out to no end.

via GIPHY

So, in lieu of that, I’ve decided to start chipping away at some of my daily indulgences.

Which, is definitely hard, but the silver lining is that all the money I’m about to save could get me an All Inclusive vacation (!!!).

Like, if I (and you) implement a few of these practices everyday, I could be on the beach in no time — nuts, right?

Sparknotes: less Starbucks coffee equals more All Inclusive beach time.

If You Gave up these 7 things, You Could Afford a Vacation:

  1. Starbucks

Your fancy coffee addiction isn’t worth it.

Let’s say you bought one $4 latte everyday for a year — that means you’d spend approximately $28 a week, $120 a month and $1,460 a year.

Solution: make your own coffee. Heck, get an espresso machine if you have to.

2. Water Bottles

Thankfully, most of us are lucky enough to live in areas where water flows abundantly.

So, instead of buying bottles of h2o on the daily, purchase a reusable water bottle and fill it up — that’s $365 every year. Cha-ching!

3. Chipotle

Just one meal at Chipotle can cost upwards of $7.

So, if you ate there just once a week for a year, you’d spend around $364 a year.

4. Lunch

We all need to start packing a brown bag lunch.

On average, Americans spend $8.80 if they eat out for lunch on a weekday. But, if they take the time to pack a lunch, they only spend around $2.45 a day.

That means you could save $1,651 every year.

5. Shopping without a Plan

Regardless of if you’re feeding yourself or your whole family, groceries tend to take a big bite out of your bank account.

According to the USDA, a family of four spends between $568, for the super thrifty, and $1,293, for those on a more liberal budget, on groceries each month.

But, by making a grocery list (and implementing a few other hacks), you can cut down your bill by 25 percent — in other words, you could save between $1,700 and $3,900 every year.

6. Alcohol

Prices for alcohol vary so much that it’s impossible to accurately estimate the cost, but consider this — if you drank two $4 beers a day, you’d spend $2,920 a year. Add a tip of $1 per drink and you’re looking at $3,650 a year.

7. Gym Membership

The average monthly fee for a gym membership is $35 to $45, which means your unused membership may cost up to $480 a year.

But, unlike many indulgences, your membership can be replaced by self-actuated endeavors. For example, daily runs or weekend hikes can more than satisfy your daily need for  physical activity.

So, ready to book? We can help!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *